Nicole Mano
Sanatçı
Nicole Mano 5 Kasım'da İstanbul'da doğdu. Kendisi halen Rotterdam, Hollanda'da okuyor. “Doğrusu sanatın hayatımın bir parçası olmadığı bir zamanı hatırlayamıyorum. Ben her zaman bir hayalperesttim. Küçük bir kızken hayatı bir peri masalı olarak görürdüm. İnsanlar, kahramanlar, prensesler, kötüler…vb. Hepsi gozumun önündeydi. Hepimizin hayatında öyle bir anlar gelir ki hayatın gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kalırız ama ben harikalar diyarımı kaybetmek istemediğim için her şeyi resimlerime döktüm. “

Resimlerim aslında bir televizyon dizisinin bölümleri gibi. Hepsi birbirine bağlı, ancak her biri farklı bir hikaye anlatıyor. Bu doğruştuda herkesin yaptığım işlerle ilişki kurabileceğini hissediyorum çünkü deneyimlerimiz farklı olsa da hepimiz benzer duygulara sahibiz.” Mano, genellikle düz yüzeyler yerine farklı dokular ve katmanlarla çalışıyor, çünkü resimlerinde genellikle hayatın iniş çıkışlarından ve kaotik duygulardan ilham alıyor. Sürekli büyüyüp değişirken yeni eserler yaratmasının bir sonucu olarak eserleri farklı değerleri temsil etmektedir. Güzelliği ve değeri simgelemek için eserlerinde sıklıkla altın kullanır. Gizem yaratmak için resimlerinde derinliği kullanır. Bu sayede her bakışta başka bir ayrıntıyı fark edebilir ve her gün onun çalışmalarıyla ilgili yeni bir şey keşfedebilirsiniz.

İlhamı nasıl topladığını açıklamak için ; “İnsanlardan duyduğumuz nasihatler zamanla klişelere dönüşüyor. Değerlerini ve etkilerini kaybediyor. Ama bence hayattan aldığımız dersler çok değerli. Bu yüzden tüm resimlerimin arkasında bir hikaye, bir mesaj ve sayısız düşünce var. “ diyor.

SERGİLER

– Context Art Miami – 2021, Gama Gallery, ABD

– BAAF – 2021, Gama Galeri, Bodrum

– IAAF – 2021, Gama Galeri, İstanbul

– Açı Okullarında Kişisel Sanat Sergisi – 2019, İstanbul

– Açı Okullarında Kişisel Sanat Sergisi – 2020, İstanbul

– Beyond Borders Exhibition – Mart Gallery – 2022 , London 

PROFESYONEL BAŞARILAR

– Cumhurbaşkanlığı Kabine Başkanı Dr. Hasan Doğan’ın davetlisi olarak Türk Musevi cemaatini sanatçı olarak temsil etmek üzere Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde verilen resepsiyona katılarak bir tablo hediye etti.– (20 Ocak 2021)

– Şarabı marabı için müzik videosunun yapımcılığını yaptı. – 31.12.2020 – (2020)

– ŁV – TIRTIL (Resmi Şarkı Sözü Videosu) için müzik videosu hazırladı.  (2019)

– DESA için canlı etkinliklerde boyanmış/özelleştirilmiş çantalar

– Farklı markalara özel boyanmış ayakkabı ve kot ceketler.

– Spotify’daki ‘Kanatlarla’ müzik albümünün kapağını tasarladı – (2018)

– Kişisel sergilerde satılan resim ve sanat eserleri

– Seçkinlik Ödülü – 2015, İsrail

– Özel Mansiyon Ödülü ve 5. İsrail’deki Yahudi Halkı Müzesi Beit Hatfutsot tarafından düzenlenen tüm dünyadan yarışmacılar arasında ‘My Family Story’ Uluslararası Yarışmasında Türkiye’den tek görevli olarak yer aldı.

Sanat Eserleri

Arşivler

Kategoriler